سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / دلار سه نرخی شد! – اتاق بازرگانی

دلار سه نرخی شد! – اتاق بازرگانی

انتخاب: بازار ارز روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد؛ دیگر حتی به قیمتی که به عنوان نرخ ارز در بازار آزاد از سوی رسانه ها اعلام می شود هم نمی توان اعتماد کرد
مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره صف های تشکیل شده در بازار ارز به «انتخاب» می گوید: «تا زمانی که شما رانت توزیع کنید صف رانت تشکیل نیز می شود و این موضوع عجیبی نیست؛ فرقی هم نمی کند که محدودیت ایجادشده تا سقف صد دلار باشد یا هزار دلار.»

حسابی می گوید: «در حال حاضر خیلی از مردم بعد از آنکه نرخ بهره پایین آمد، هم پول های خود را از کشور خارج می کنند» و این خود به تقاضای بازار ارز دامن زده.

بانک مرکزی هم عملا هیچ اقدام مثبتی برای ساماندهی بازار ارز انجام نمی دهد.

پس از دستگیری ها، دلالی زیرپله ای شد

 ۵ سال پس از روی کار آمدن دولت روحانی و وعده تک نرخی کردن تدریجی نرخ ارز، نه تنها این اتفاق رخ نداده بلکه اکنون عملا شاهد سه نرخی شدن قیمت ارز هستیم. نرخ اول نرخ دلار مبادله ای است که امروز ۳۷۴۱ تومان بود. نرخ دوم نرخ ارز در بازار آزاد است که کمتر از ۴۵۰۰ تومان اعلام می شود؛ اما دریافت ارز با این نرخ محدودیت ها خاصی دارد چراکه تنها چند صرافی دلار به این قیمت می فروشند و به هر نفر هم فقط هزار دلار داده می شود. نرخ سوم نیز قیمت دلار در بازار به صورت غیررسمی و با حضور واسطه هاست که تا بیش از ۴۸۰۰ تومان هم می رسد.

او در عین حال تصریح می‌کند: «سهمیه بندی برای خرید دلار نشان می دهد که دولت کافی دلار برای عرضه در بازار ندارند.»

کمبود دلار برای عرضه در بازار، مورد تایید ﭘﺮﻭﯾﺰ ﺣﺴﺎﺑﯽ، ﻋﻀﻮ ﺍﺗﺎﻕ ﺑﺎﺯﺭﮔﺎﻧﯽ ﺗﻬﺮﺍﻥ هم هست. او به «انتخاب» می گوید: «پول نفتی که می فروشیم به راحتی به دست ما نمی رسد و از این رو عرضه دلار کم است و با توجه به زیاد بودن تقاضا، نرخ بالا می رود.»

این عضو اتاق بازرگانی تهران حتی یک گام پیش گذاشته و تصریح می کند: «برخی صرافی ها در بیرون دلال دارند و آن دلال ها هم مبلغی را از خریداران می گیرند.»

او البته مخالف بالا بودن نرخ بهره بانکی است و تاکید دارد: «هیچ جای دنیا اینقدر بهره نمی‌دادند و حتی این موضوع باعث شده بود بسیاری پول های خود را به ایران بیاورند.»

انتخاب: بازار ارز روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد؛ دیگر حتی به قیمتی که به عنوان نرخ ارز در بازار آزاد از سوی رسانه ها اعلام می شود هم نمی توان اعتماد کرد.

او درباره نرخ دلار در روزهای آینده هم می گوید: نمی‌توان قیمت دلار را پیش بینی کرد. شاید شما به جایی برسیم که نتوان دلار خرید. به طور مثال اگر قیمت پراید اکنون به ۵۰ میلیون برسد چه می شود؟ مردم می خرند اما احتمالا ۹۰ درصد از مشتریان آن کم می شود.»

حسابی می گوید: «تا زمانی که به قوانین بین المللی احترام نگذاریم و ارتباطات بین المللی خود را درست نکنیم، نمی‌توانیم به ثبات برسیم.»

حریری راهکار ساماندهی بازار ارز را بازگشت از صرافی به بانک ها می داند: «در گذشته به بهانه تحریم ها، بازار ارز از درون بانک ها به خیابان فردوسی آمد. صرافی ها در دنیا برای انجام کار تجاری سنگین قیمت تعریف نشده اند؛ صرافی برای تامین نیاز توریست و تبدیل پول خود به پول ملی است. باید تمام سعی سیاستگذاران ما این باشد که بازار ارز را به بانک ها برگرداند تا دست کم با تعداد محدودی سازمان طرف روبرو شویم که کنترل پذیر باشند.»

باید به قوانین بین المللی احترام بگذاریم

باید از صرافی به بانک ها بازگردیم

«در حال حاضر عده ای برای سفر، عده‌ای نیز به خاطر تامین کالاهای موردنیاز خود برای تولید و … به دلار نیاز دارند اما پس از سخت گیری ها و دستگیری های اخیر در بازار ارز، همان کارهای قبلی به صورت زیرپله ای انجام می شود.»

دلار کم است

حسابی در این خصوص می گوید: «تئوری اقتصادی را نمی شود با حرف، دستوری و بخشنامه ای انجام داد.»

در حال حاضر، ارز عملا سه نرخی شده؛ مردم درصورتی که نیازشان کمتر از هزار دلار باشد می تواندد ساعت ها انتظار در صف های طولانی را به جان بخرند و دلاری با قیمت کمتر از ۴۵۰۰ تومان به دست بیاورند اما اگر قصد خرید بیش از هزار دلار را داشته باشند چاره ای به جز مراجه به دلالان و خرید دلار با ۳۰۰ تومان بالاتر از قیمت یعنی حدود ۴۸۰۰ تومان ندارند.

تئوری اقتصادی را دستوری نمی شود پیاده کرد

شاید قیمت دلار آنقدر بالا برود که مردم نخرند

او همچنین می گوید پس از ماجرای موسسات مالی، اکنون اطمینان مردم به بانک ها کمتر شده، ارز هم به اندازه کافی نداریم، ارزش خود دلار در مقابل یورو کمتر شده و همه اینها در اوضاع بازار ارز موثر است.

او درباره پیش بینی آینده بازار ارز می گوید: «نمی توان در مورد کشوری که اقتصادش دولتی است با تئوری های اقتصادی صحبت کرد.»

درباره ی back120

همچنین ببینید

مصلح به دنبال تکرار درخشش برابر پارس جنوبی + دیدار محرمانه نماینده ویژه پوتین با شمخانی – اتاق بازرگانی

ورزش سه: مدافع چپ پرسپولیس بعد از قطعی شدن قهرمانی این تیم اکنون شانس بازگشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *